Dizi müzikleri şöhret kapısı mı açıyor?

Güncelleme:

Artan izleyici ilgisine ve artan rekabete bağlı olarak; Türk dizi sektörü son yıllarda hem sanatsal açıdan hem de çekim kalitesi açısından önemli gelişme göstermiştir.Standartların yükselmesiyle dizi reytinglerinde artışı sağlamış; bu iyileşme TV kanallarının ulaştığı izleyici kitlesi sayısı artışı getirmiştir.

Günümüzün büyük bütçe ve prodüksiyonlu dizilerine baktığımızda, sektörün ve müzisyenlerin müziğin dizilerin olmazsa olmazı haline geldiğini görüyoruz. Sektör büyüdükçe hem diziler izleyicisi, hem de müzik piyasasında dizilerin ağırlığı artıyor.

Diziler gün be gün daha fazla öne çıkması ve bu başarılı performans, Türk dizilerine gösterilen ilginin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini gösteriyor.

İnsanı bir anda ekrana kilitleme özelliği olabilen ise dizi içeriklerinde kullanılan müziklerdir.

Televizyonda yayınlanan canlı futbol maçını spikerin anlattığı coşkuya göre nasıl hissederek izlersek dizilerde de bu doğru sahnede doğru müzik yerleştirildiğinde yaşıyoruz.

Tarif edilemeyen her duygu melodiye dökülür.Bunu ekranda gördüğümüz her bir sahnede hissedebilmemiz için doğru müzikle kalbimize bir nevi köprü kuruluyor.

Son dönemde en çok dinlenen şarkılar dizi şarkılarıdır. Çünkü diziler bugün Türkiye’nin en önemli gündemi oluşturuyor.Buna en yakın örnek olarak televizyon ekranlarında rating rekorları kıran ve  ATV ekranlarında yayınlanan “Sen Anlat Karadeniz” dizisi sosyal medya ağında  “dünya genelinde en çok bahsedilen dizi listesinde” tek Türk dizisi olarak büyük bir başarı elde etmiştir. Bu başarısının büyük kısmını dizi içerisinde kullanılan müziklerin oluşturduğunu söylemek mümkündür.

Şarkı-Müzisyen-Dizi Youtube izlenme
Sarıl Bana – Öykü Gürman & Resul Dindar / Sen Anlat Karadeniz 24,947,780 views
Gel Göğsüme Sığ Yarim – Apolas Lermi / Sen Anlat Karadeniz 29,184,528 views
Oy beni vurun vurun – Öykü Gürman / Sen Anlat Karadeniz 48,564,991 views
Minnet Eylemem (feat. Ahmet Aslan) / Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 8,104,316 views
Gün Gelir – Aysel Yakupoğlu / Sen Anlat Karadeniz 4,282,168 views

Güzel müzik seçimi, seviyesi ne olursa olsun dizinin kalitesini arttırır. Genellikle hangi kesim hedefleniyorsa ona göre şarkılar seçilir.

Sevilen ve rekor kıran dizi sahnelerinde kullanılan doğru müzikler sanatçının şarkısının rekor kırmasına sebep olmaktadır.Bu da müzisyenlerin kariyerlerine yepyeni bir hava katmaktadır.

Umulandan da daha fazla insanın müzisyenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenleri, dinleyenleri olmaktadır. Bu bence müzisyenler adına çok mutluluk verici bir şey.

Televizyonun sosyal medya ile entegrasyonu sayesinde ulaşılan kitle sayısı daha fazla oluyor.

Sadece dizi adı değil, senaryo, dizi, müzik, müzisyen ile alakalı etiketler, ara ara ekranın altında yer alıyor ve çok kısa bir süre içerisinde en çok konuşulanlar (Trending Topics) listesine giriyor. Bu da aslında sosyal medya entegrasyonu sayesinde yepyeni bir izleyici türü doğmasını sağlıyor.

Müzik öncelikle bir iletişim aracıdır. Müziğe ve müzisyenin üretim sürecinde teknolojiden yararlanması gerekir.Artık diziler sayesinde müzisyenler izleyiciye ulaşacak, teknolojinin bu olanakları sayesinde de sayısız kapılar açılacak…Türkiye sınırlarını aşıp dünyada tanınan bir müzisyen olmakta artık hiç zor olmayacak…

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

Popüler

Benzer İçerikler
Benzer İçerikler

Elvan Lapis, ilk single Hadi Uyan’ı çıkardı.

Şarkısında “Önümüz Çiçek Önümüz Yaz” diyerek her zaman güzel...

Ambient reklam nedir?

Ambient reklamcılık, reklam mesajlarının iletilmesi amacıyla tüketicilerin etkileşim içerisinde...

Meyve Toplanan Billboard

Atıştırmalık markası Kind Snacks, Londra'daki bir reklam panosunu, yoldan...

Atv’den yeni sezonda dev proje geliyor!

Atv'nin yapımcılığını üstlendiği Fatih Sultan Mehmed filmi, yeni sezonda...