Bu haberi dinleyin.

YouTube, kendisinin ilk video bileşensiz reklam formatı olan, platformu arka planda ses olsun diye kullanan ve sayıları giderek artan kişilere ulaşması için tasarlanan sesli reklamları (YouTube Audio Ads) piyasaya sürdü.

YouTube sesli reklamlar özelliğini şu anda beta sürümde olmak üzere yayınladığını duyurdu. Sesli reklamlar özelliği ile YouTube kullanıcıları, sesli reklamlar ile karşılaşmaya başlayacak. Özellikle YouTube’dan müzik dinleyen veya podcast yayınlarına katılan kullanıcıları etkileyecek bu özellik, ses odaklı içeriklerde 15 saniyelik sesli reklamlar yansıtacak. Bir video platformunda sesli reklam ile karşılaşmak kulağa biraz tuhaf gelebilir. Ancak YouTube’un bu konuda bir çözümü de var. Zira video paylaşım sitesi, YouTube’da sabit bir resim ile veya küçük animasyonlar ile sesli reklamları sunacak. Yani siyah bir ekran gözükmeyecek.

YouTube’un sesli reklamları, reklamın mesajının ekranda statik bir görüntü veya basit bir animasyon ile birlikte seslendirilmesi şeklinde yer alacak. Sesli reklamlar an itibarıyla beta sürümde ve Google Ads veya Display & Video 360 üzerinden bin kullanıcı başına hesaplanacak bir maliyet ile edinilebilir.

İnsanların evlerinde giderek daha fazla zaman geçirdigi bu dönemde YouTube, bu reklamların sayıları giderek artan, arka planda bir içeriği oynatırken ekrana arada bir göz atan kullanıcıları hedeflediğini belirtti, ki sözü edilen içerik müzik, podcast veya başka ses odaklı içerikler şeklinde olabilir.

YouTube ayrıca, dinamik müzik kanal listelerinin sürümünü de piyasaya duyurdu. Bu kanal listeleri, platformda içeriğe dayalı hedefleme yetisi ile izleyicileriniz ve marka duygunuz için ideal olan içerikleri bulacaklar. Bu kanal listeleri K-pop, Latin müziği gibi müzik türlerini, Top 100 listelerini veya fitness gibi bir ilgi alanını hedef alabilecekler. Mevcut durumda video reklamları için geçerli olan izleyici hedefleme seçenekleri, teklif stratejileri ve marka güvenligi özellikleri sesli reklamlarda da aynen geçerli olacak.

YouTube’da test edilen sesli reklamların marka bilinirliğini yüzde 75 oranında artırdığını söyledi. YouTube sesli reklamları şu an için beta aşamada olsa da zamanla daha geniş kitlelerin erişimine açılacak gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.mynet.com/youtube-sesli-reklamlar-ile-tanisin-artik-reklamlar-sese-de-donusecek-110106651736

Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments